EXPO BAMAKO

Nabil Boutros, Patrice Flix Tchicaya

Patrice Felix Tchicaya, Strings 2, Thematique mode © Patrice Felix Tchicaya

V Spotkania z Fotografią Afrykańską w Bamako (EXPO Bamako), które odbyły się w dniach od 20 października do 20 listopada 2003 roku, pozwoliły na nowo pokazać światu nowe talenty fotografii afrykańskiej. Ponad 3000 fotografii zostało pokazanych w stolicy afrykańskiej, według znanego już wszystkim uczestnikom schematu. Miały tu miejsce wystawy międzynarodowe, narodowe, monografie, wystawy tematyczne i inne. Od 2001 roku, staramy się ulepszyć formułę Spotkań tak, aby pozwolić współistnieć różnorodnym technikom fotograficznym wszystkich generacji (…) Europa posiada długą historię fotografii. Jest to powód, dla którego zamiast zaproponować przegląd ogó ny Spotkań, który zobrazowałby całość wystawionych podczas Spotkań w Bamako prac, zdecydowaliśmy się na wybór i zaprezentowanie artystów, których prace wyróżniają się. Prezentowani artyści mie i podczas Spotkań prawo do przedstawienia wystaw monograficznych. Pracują oni nad tematyką, która wymaga szerszego zaprezentowania. Wystawy – moda i rytuały religijne Koptów – wspólnoty chrześcijańskiej w Egipcie – świadczą o stopniu dojrzałości fotografii afrykańskiej postrzeganej przede wszystkim w kategoriach sztuki, bez zagłębiania się w pochodzenie artystów, gdyż najważniejsze jest traktowanie tematu w całej jego złożoności, subtelności i elegancji.
Simon Njami dyrektor artystyczny V Spotkań w Bamako

Nabil Boutros urodził się w 1954 roku w Kairze, obecnie mieszka w Paryżu. Studiował w Arts-Decoratifs w Kairze oraz Beaux-Arts de Paris. Początkowo malarz artysta, później scenograf, od 1986 roku zajął się fotografią realizując serię portretów Egipcjan. Noc, miejsca „zamieszkałe” są ulubionymi tematami jego prac. W 1996 roku jego portrety wystawnie były w „In/Sight: African Photographers…” w muzeum Guggenheim w Nowym Jorku. W 2001 roku uczestniczył w warsztatach w Marsylii i Aleksandrii pt. „Le Voyage” („Podróżnik”). Regularnie, od 1998 roku, dokumentuje rytuały religijne i życie codzienne Koptów, chrześcijan w Egipcie.

Nabil Boutros, Monastere de Gabal El Teir - Minay, fevier 1997, Monographie © Nabil Boutros
Nabil Boutros, Mit Damsis, aout 1998, Monographie © Nabil Boutros
Nabil Boutros, Deir El Malak, Beni Suef, mars 2000, Monographie © Nabil Boutros

Patrice Felix Tichicaya urodził się w 1960 roku we Francji, jego rodzice pochodzą z Konga. Jest twórcą „obrazów dźwiękowych”. Fotograf, reżyser filmów, autor-kompozytor z bogatym doświadczeniem w łączeniu obrazu i dźwięku. Stosunek do przestrzeni oraz scenografia są również mu bliskie z uwagi na jego doświadczenie w kierowaniu teatrem i współpracy z wieloma choreografami w przeszłości. Mając na koncie wiele wystaw fotografii, zaprezentował w Brukseli po raz pierwszy serię swoich „Przedmiotów Dźwiękowych”: „Introspections/Intrusions”. W listopadzie 2002 roku jego „Ephemerides” zostały wyróżnione podczas pierwszej edycji festiwalu Video Zone w Tel Awiwie.

Patrice Felix Tchicaya, Mascarade 1, Thematique mode © Patrice Felix Tchicaya
Patrice Felix Tchicaya, Mascarade 3, Thematique mode © Patrice Felix Tchicaya

Katalog wydano przy pomocy Urzędu Miasta w Gorzowie Wlkp., wystawa – kwiecień 2005, Mała Galeria GTF, Chrobrego 4, Gorzów Wlkp., Programem galerii kieruje Marian Łazarski, Wstęp: Simon Njami, dyrektor artystyczny V Spotkań w Bomako, Tłumaczenie tekstów: Daria Banaś-Czarnota, Układ katalogu: Marian Łazarski, Skład i druk: Drukarnia Sonar, ISBN 83-9184336-5-3