Mirosława Granops – Fotografie z Indii

Mirosława Granops urodziła się w Gorzowie Wlkp. Ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obroniła pracę magisterską „Uwarunkowania i społeczne funkcje fotografii” Członek Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego od 1977r. Jest córką nestorki fotografii artystycznej Janiny Trojan, wzrastała w atmosferze poszukiwań twórczych matki, więc nic dziwnego, że kontynuuje tradycje rodzinne. Pracowała w Gorzowie jako instruktor fotografii w Wojewódzkim Domu Kultury i w Młodzieżowym Domu Kultury. Uczestniczyła w plenerach aktu i brała udział w wystawach poplenerowych w Książu. Jej zestaw „Akt” otrzymał dyplom Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce na Forum Sztuki w Uniejowie. W 1996 r. zdjęcia Mirosławy Granops z serii „Portret”, jako jedyne fotografie, zostały zakwalifikowane do Salonu Jesiennego na Zamku Książąt Szczecińskich, czyli przeglądu najlepszych prac szczecińskich plastyków. Była autorką większości fotografii w albumie „Słońsk, czyli ziemia, woda, powietrze i słońce” (Gorzów Wlkp. 2004) Od 1992 r. mieszka w Szczecinie, ale utrzymuje stałe kontakty z GTF.

Wystawy autorskie:
1986 – „Krajobraz grecki”
1988 – „Akt” (razem z Ryszardem Tomczukiem)
1992 – „Portret”
1995 – „Kwiaty”
2010 „Barwy Peru”
Konfrontacje Fotograficzne:
1984 – wyróżnienie

Nagrody i wyróżnienia w Dorocznych Wystawach GTF:
1978 – III nagroda za całość prac, nagroda za portret „Spojrzenie” i nagroda za architekturę „xxx” i „Most w Bratysławie”
1984 – II nagroda za zestaw prac bez tytułu, nagroda specjalna za zestaw Przeźroczy „Trąbita”
1986 – III nagroda za pracę „Architektura”
1988 – III nagroda za zestaw ,,Stresy” i nagroda za pejzaż „Błędne Skałki”
1990 – Nagroda za portret „Spojrzenie” i za zdjęcia architektury
1991 – Dwie nagrody: za portret zestaw, za pejzaż „Prom w Sanoku”
1994 – Wyróżnienie za zdjęcie „Lilia”

1995 – I nagroda za całość prac
1997 – Wyróżnienie za 3 zdjęcia bez tytułu
2002 – Nagroda za zdjęcie architektury „Dachy”
2004 – Nagroda za pejzaż
2007 – II nagroda za zdjęcia „Metamorfozy”
2008 – I nagroda za zdjęcia „Pustynia”
2009 – I nagroda za zdjęcia „Skały”
2010 – Nagroda za portret „Uwięzione”

Wystawa „Fotografie z Indii” jest związana z ulubionym portretowaniem ludzi spotkanych na swojej drodze. Portrety zostały zrobione w czasie krótkiego pobytu w północnych Indiach i Nepalu. „Moją uwagę zwrócili przyjaźni i otwarci ludzie. Nasze drogi na krótką chwilę przecięły się. Spojrzenie, wyraz twarzy, gest, mimika – ludzi żyjących w tak odmiennej kulturze – wydały mi się bliskie. Francuski socjolog Edgar Morin uważał że fotografia “balsamuje czas” I tak w czasie ułamka sekundy zostali utrwaleni ludzie pracujący na targowisku, medytujący mężczyzna przyglądający się ceremonii pogrzebowej, promiennie uśmiechnięta dziewczynka i przygodnie spotkani przechodnie”- mówi autorka