Off Season – Sławomir Tobis

Autor po raz kolejny w swojej twórczości rozważa kwestie związane z ludzką nieobecnością. Jest ona w tym przypadku o tyle nieoczekiwana, że miejsca, które posłużyły za scenografię cyklu, znajdują się nad brzegiem morza i powinny kojarzyć się raczej z beztroskim, pełnym gwaru i ruchu czasem wakacji niż cichą i posępną samotnością. Jednak poza sezonem nic tu się nie dzieje. Obecne w tej posezonowej rzeczywistości elementy i bryły wydają się zastygnięte w jakiejś bezczasowej formie.
Czytelne są jednak ślady poczynione przez ich właścicieli, którzy albo pozostawili je we właściwy sobie sposób albo wręcz starali się je zabezpieczyć przed ewentualnym wandalizmem (szczególnie wymowny jest w tym kontekście obraz owiniętej folią kapliczki, z której figurę Matki Boskiej wyjęto w obawie przed złodziejami). O nieobecnych w kadrze ludziach wiele mówią także metody, jakie stosują aby kształtować i urozmaicać swoje niewielkie przestrzenie. W tych upodobaniach są, mimo swojego fizycznego braku, niemal namacalni…

Sławomir Tobis urodził się w 1963 roku w Poznaniu, absolwent Politechniki Poznańskiej, założyciel Inicjatywy Artystycznej Fine-Print-Photo, fotografuje od ponad 30 lat.
Początkowo interesował się klasycznym krajobrazem i fotografią podróżniczą oraz eksplorował możliwości materiałów odwracalnych, m. in. poprzez serie udźwiękowione i diaporamę. Aktualne zainteresowania to “fine print”, funkcjonowanie obrazu we wnętrzu, nowe technologie w fotografii

Wystawy autorskie:
Impresje tatrzańskie – Galeria Agfa Foto Poznań 1992
Krajobrazy – Galeria pf Poznań 1993, Września, Sieraków, Zielona Góra (tą wystawą zainaugurowała swoją działalność Galeria pf)
Krajobrazy (pejzaże górskie)
– Muzeum TPN Zakopane 1993
Amerykańskie obrazki – Galeria pf Poznań 1994, Radom, Żary, Zielona Góra, Szprotawa
Amerykańskie obrazki ciąg dalszy – Galeria Korytarz RCK Jelenia Góra 1995
Krajobrazy zebrane – Green Way Gallery Poznań 2003
Północne przestrzenie – Galeria Projekt LTF Zielona Góra 2006, Szprotawa Szare: Karkonosze – Mała Galeria ŻDK Żary 2007
Szare: Karkonosze 2.0 – Mała Galeria GTF Gorzów Wielkopolski 2008
Pejzaże stąd do (nie)skończoności – Galeria PAcamera Suwałki 2009

Ważniejsze wystawy zbiorowe:
Śrem – fotografia 1992
Schwarz auf Weiss – Haus der Fotografie Hanower 2001
Fotografie – Salon Wystaw Artystycznych Żary, Pałac Żagań 2005
Spirala czasu – Galeria Pod Plafonem Wrocław 2007
3 x Fotografie – Galeria Nadnotecka Pęckowo 2008
Opowieści z pogranicza – Galeria Fotografii NN Lublin, Galeria FF Łódź 2010