Portret Pokolenia

Wystawa fotografii pt. Portret Pokolenia został stworzony przez uczniów technikum fotograficznego i pracowników szkoły Teb Edukacja w Gorzowie Wielkopolskim. Powstawał przez kilka tygodni jesienią 2022 r., na lekcjach z fotografii. Pomysłodawcą wystawy oraz opiekunem młodzieży jest nauczyciel fotografii Daniel Adamski.
Cykl 30 portretów został wykonany przy zastosowaniu techniki wielokrotnej ekspozycji, która polega na nakładaniu kilku zdjęć w jeden obraz fotograficzny. Podczas sesji fotograficznej uczniowie mieli za zadanie sfotografować głowę modela / modelki z oświetloną tylko lewą stroną twarzy. Kolejnym etapem było wykonywali drugie zdjęcie innej osobie, z oświetloną drugą stroną twarzy. Po przez połączenie dwóch połówek twarzy powstaje portret, który złudnie imituje jedną postać.
Zjawisko to nazywa się pareidolia, którego istotą jest dostrzeganie różnych kształtów w miejscu, gdzie tak naprawdę ich nie ma. Widzenie w chmurze, zacieku na ścianie, gniazdku elektrycznym np. ludzkiej twarzy. Nie jest żadną chorobą czy objawem psychozy. Co interesujące, najczęściej dostrzeganymi wizerunkami są te związane z naszymi potrzebami, marzeniami, doświadczeniami i zainteresowaniami.
Pomysł na wystawę z połączonymi twarzami został zainspirowany projektem artystycznym znanego polskiego fotografa Tomka Sikory, który w 2003 r. wykonał cykl zdjęć pt. Nie do wiary do pary. Efekty połączenia twarzy męskiej i żeńskiej bardzo spodobał się naszym uczniom.
Na zdjęciach pozują wspólnie nastoletni uczniowie oraz nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Udało się nam połączyć nie tylko twarze żeńskie i męskie, ale również twarze młodych osób z dojrzałymi. Dzięki wykorzystaniu techniki podwójnej ekspozycji wystawa prezentuje enigmatyczny portret zbiorowy ludzi współpracujących ze sobą w jednym środowisku szkolnym.
Proces wykonywania połączonych portretów był dobrą zabawą i spełniał rolę integrującą szkolną społeczność. W jego trakcie towarzyszyły różne emocje. Od zdziwienia, czasem przerażenia, po zachwyt, czy śmiech, a niektóre portrety hybrydy powodowały nawet salwy śmiechu.
Nie udało się połączyć wszystkich twarzy idealnie ze sobą, ale to też nie było naszym celem, a widoczne niedoskonałości dodają portretom lekkości, tajemniczości, zmuszają do zastanowienia, ale i są powodem do uśmiechu. Niedopasowane elementy twarzy tj. nos, oczy itd., są skutkiem ubocznym eksperymentalnej procedury wykonania połączenia dwóch skrajnie różnych twarzy. Poprawne fragmenty połączenia twarzy świadczą o dobrej współpracy twórców, nauczycieli i uczniów, a nieudane fragmenty połączenia twarzy symbolizować mają nasze niedoskonałości i problemy w relacjach. Bo nikt nie jest idealny, ale to nie musi oznaczać nic złego. Po prostu każdy z nas jest inny, ale mimo wielu różnic potrafimy ze sobą rozmawiać, szanować się i sprawnie współpracować. Za co uczniom i pracownikom serdecznie dziękuję.
Daniel Adamski


Współautorami zdjęć do wystawy są:
Daniel Adamski, Małgorzata Kubiś, Aleksander Kubiś, Michał Rybczyński, Dariusz Frank, Lubimow Artur, Buraczewska Dagmara, Solski Miłosz, Sadłowska Jolanta, Przybylak Laura, Libert Hubert, Kałuża Cornel, Parafinowicz Wiktoria, Kuźmińska Natalia, Panek Seweryn, Kozicka Sara, Kriuchkova Veronika, Nowak Zuzanna, Wójcik Leon, Jagiełło Akira, Wiśniewska Aneta, Wierzbicka Nikola, Hordiienko Vladyslav, Frieske Jakub, Chęcińska Roksana, Pszczolińska Natalia, Dąbrowa Jakub, Voronzheva Oleksandra, Patselia Yevheniia, Wosińska Eliza, Wróblewska Jessica, Jankowska Klaudia, Bąkowska Maja, Kiełpińska Wiktoria, Stead Kylie, Kazmucha Milena, Grabarek Maciej, Kochan Patrycja, Barczykowska Alicja, Augustyniak Patrycja, Tumin Victoria.

Materiał dzięki uprzejmości http://www.telewizjagorzow.pl/