Opublikowano Dodaj komentarz

ZAPROSZENIE – KONTAKTY

„Kontakty. W drodze” – wystawa fotografii w galerii BWA w Jeleniej Górze  

Galeria Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze, ul. Długa 1, Jelenia Góra 
Wernisaż w piątek 14 kwietnia o godz. 17:00, ekspozycja do 27 maja 2023 
Kuratorka wystawy: Joanna Mielech. Komisarz honorowy: Jakub Byrczek 
Ekspozycja uzupełnia wystawę Petra Zinke „Oczy wilka” w Galerii Korytarz JCK 
Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.

Kontakty. W drodze 
W różnorodności i chaosie współczesnego świata mediów fotografie kontaktowe wyróżniają się dbałością o obraz i sposób jego kształtowania. Kontakty to fotografie o wyjątkowej kondensacji składników obrazu. Ich esencjonalność i niezwykła plastyka przestrzeni związane są z określonymi  zasadami związanymi z procesem kreacji, które decydują o istocie tego medium. Kontakty są powrotem do źródeł fotografii z uzyskanym metodą fotochemiczną wielkoformatowym negatywem, oraz odbitką, którą wykonuje się bezpośrednio z negatywu, stykowo, bez powiększania, w ciemni fotograficznej.
Pierwsze wystawy kontaktów w Polsce organizował  Jakub Byrczek w Galerii „Pusta” w Katowicach
i w Galerii BWA w Jeleniej Górze. W latach 1989 – 2002 zrealizowane zostały cztery edycje wystawy, pokazywane w różnych miejscach w Polsce i za granicą. W trzydziestą rocznicę pierwszych „Kontaktów” w Galerii BWA w Jeleniej Górze w 2019 roku powróciliśmy do tej idei wystawą „Kontakty – c.d.”.
W 2023 roku prezentujemy kolejną wystawę z tego cyklu pt. „Kontakty. W drodze”, która jest przeglądem współczesnej fotografii kontaktowej. W wystawie biorą udział artyści, dla których wielkoformatowa fotografia jest ważnym środkiem artystycznego wyrazu. Projekt ma zasięg ponadlokalny, zaproszeni twórcy mieszkają w Jeleniej Górze ale także w różnych częściach Polski, oraz poza jej granicami: w Nowym Jorku, Pradze czy Londynie.

W wystawie udział biorą: Marcin Andrzejewski, Adam Bencal, Jaroslav Beneš, Jakub Byrczek, Monika Cichoszewska, Jerzy Chaberek, Sławoj Dubiel, Marek Gardulski, Maciej Herman, Janina Hobgarska, Jacek Jaśko, Eugeniusz Józefowski, Ryszard Karczmarski, Marcin Kiełbiewski, Grzegorz Kukla, Andrzej Jerzy Lech, Marek Liksztet, Marcin Masiewicz, Jacek Michalak, Tomasz Michałowski, Tomasz Mielech, Halina Morcinek, Dorota Mościbrodzka, Mariusz Mykicki, Krzysztof Niewiadomski, Marek Poźniak, Wojciech Sternak, Rafał Swosiński, Marek Szyryk, Waldemar Śliwczyński, Tomasz Walczak, Jan Zawadzki, Petr Zinke, Przemysław Zoryło, Tadeusz Żaczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *