Kochani,
z okazji nadania mi tytułu Honorowego Członka Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego, zwrócono się do mnie z propozycją zorganizowania przeze mnie wystawy fotograficznej w Małej Galerii GTF.
Pomimo, iż Grażynie, mojej muzie i żonie, obiecałem przed laty, że już ich więcej nie będę „popełniać”, uczyniliśmy z tej okazji szczególny wyjątek. Postanowiłem, iż będzie to moja ostatnia prezentacja w życiu.
Składa się ona z 20 plansz z którymi w 1980 r. starałem się o przyjęcie do ZPAF. W ten sposób zamykam koło mojej działalności jako fotograf i wracam do punktu wyjścia. Zdjęcia te wykonywałem w latach 1977 – 1980. Jeżdżąc po Polsce fotografowałem ludzi i sytuacje, które wydawały mi się interesujące lub fascynujące. Stąd też tytuł mojej pracy Podróż.
Słowo to oznacza przemieszczanie się w czasie i przestrzeni. Podróżujemy całe nasze istnienie. Przybywamy na Ziemię z zaświatów i po przyznanym nam przez opatrzność czasie znikamy tam skąd przybyliśmy.
Moja podróż życiowa zaczęła się w 1950 r. w Szczecinie. Ciekawym gdzie i kiedy się skończy.
W katalogu tym zamieściłem po jednym z moich pierwszych i ostatnich zdjęć oraz kilka dla mnie najważniejszych, a także trzy z naszych licznych „podróży”.

Ryszard Stanisław Dąbrowski
Urodzony w 1950 r. w Szczecinie. Z wykształcenia inżynier mechanik – absolwent Wydziału Budowy Maszyn i Okrętów Politechniki Szczecińskiej, z zamiłowania fotograf.
W latach 1977–1985 członek Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, 1978–1987 Klubu Fotograficznego Kontur oraz 1982–2016 Związku Polskich Artystów Fotografików.
Uczestnik ponad 70 wystaw zbiorowych na całym świecie oraz autor ponad 30 wystaw indywidualnych prezentowanych w kilku krajach Europy (Polski, Niemiec, Anglii, Austrii oraz Danii).
W 1974 roku podjął pracę na stanowisku projektanta w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego, skąd po ogłoszeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. zwolniono go ze skutkiem natychmiastowym pod zarzutem antykomunistycznej działalności. Później przez kilka miesięcy pracował jako ślusarz w prywatnym zakładzie rzemieślniczym, skąd wskutek nacisków SB także został zwolniony.
W latach 1977–1982 był dysydentem oraz działaczem szczecińskiej opozycji. W stanie wojennym m. in.: wykonał projekty graficzne do 17 plakatów piętnujących rzeczywistość polityczną, które drukowane były sitodrukiem w nakładach od 800 do 2.000 sztuk, założyciel jednoosobowej szczecińskiej agencji prasowej publikującej biuletyn informacyjny Niezależny Samorządny Informator, współtwórca trzech numerów drukowanego sitodrukiem w nakładzie po 1.000 egzemplarzy pisemka Jednodniówka Bezokolicznościowa.
Od lutego 1979 r. do października 1989 r., zarówno w Szczecinie jak i w Berlinie, inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa.
W grudniu 1982 wyemigrował wraz z żoną i dwiema córkami do Berlina Zachodniego gdzie mieszka do dzisiaj.
Do 1990 r. współpracował z emigracyjnymi periodykami: Przekazy, Pogląd, Puls, Kontakt oraz Biuletyn Informacyjny, w których zamieszczano jego fotografie, rysunki, eseje oraz recenzje kulturalne.
Opublikował dwie książki: Reise (1985), Polska 1976-1982, fakty, zdjęcia, dokumenty (1988), oraz broszurkę Λίθος (2001).
Od października 1976 r., poprzez małżeństwo z gorzowianką Grażyną Mazurczyk, ówczesną studentką Wydziału Budownictwa i Architektury na Politechnice Szczecińskiej, a wcześniej absolwentką klasy skrzypiec w Szkole Muzycznej oraz Technikum Ogólnobudowlanego w Gorzowie Wlkp., stał się także „gorzowianinem” oraz nasiąknął tym miastem.
Pozyskał w Gorzowie wielu kolegów i przyjaciół oraz jest aktywnym fotograficznie.
Uczestniczył tu w zbiorowych wystawach:
– w 1979 r. z trzema fotografiami w wystawie pokonkursowej Raport o życiu codziennym’ 79, WDK,
– w 1981 r. z kilkunastoma fotografiami, w barwach poznańskiej galerii OD NOWA jako współuczestnik pokazu Aneks do… na XII Gorzowskich Konfrontacjach Fotograficznych,
– w 2015 r. z dziewięcioma fotografiami w wystawie Salon Zaproszonych, Mała Galeria,
oraz prezentował kilka wystaw indywidualnych:
– listopad 1997, Replika, BWA,
– kwiecień 2001, Λίθος, BWA,
– marzec 2004, Przypadkowa przeszłość, Mała Galeria,
– październik 2011, Złota rybka i rower, Mała Galeria.
Ponadto uczestniczył we wszystkich składach jury Konfrontacji Fotograficznych od 2004 r.